Sport w moim życiu odgrywał zawsze bardzo ważną rolę. Tak jest do dzisiaj. Nie trzeba uprawiać sportu zawodowego, by rozumieć jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia. Wiem także, że dzięki klubom sportowym młodzież może realizować swoje pasje, które na etapie kariery zawodowej przynoszą korzyści miastu poprzez jego promocje. Sami sportowcy mogą zarobić pieniądze i osiągnąć swoje sportowe cele dając mieszkańcom możliwość uczestnictwa w emocjonujących wydarzeniach sportowych.
Wiem, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami, w których trzymając się sportowego języka pojawiają się zagrania nie fair. Tak odbieram rozsiewane plotki, mówiące o tym, że gdy zostanę Prezydentem Piotrkowa Trybunalskiego nie będę wspierać sportowców i klubów sportowych w mieście. To totalna bzdura. Wiem jak wielkie korzyści wynikają z rozwoju lokalnego sportu. Chcę jednak stanowczo podkreślić, że każdy klub będzie traktowany na równych, jasno określonych zasadach, które zostaną stworzone we współpracy z Radą Sportu, którą utworzę. Zasiadać w niej będą osoby zasłużone dla piotrkowskiego sportu. Sportowa rywalizacja od zawsze oparta była na idei Fair Play i ja zamierzam być jej wierna.
Wywiad opublikowany w “Dzienniku Łódzkim”. Fragmenty dotyczące sportu.
Bardzo często podkreśla Pani, znaczenie jakie w Pani życiu odgrywa sport i aktywność fizyczna. Jakie ma Pani w tej dziedzinie doświadczenie i co chce Pani zaoferować mieszkańcom miasta.
– Tak to prawda, kocham sport i uwielbiam aktywnie spędzać czas. W zależności od pory roku latem jeżdżę na rowerze i rolkach, a zimą razem z synami wolny czas spędzamy na narciarskich stokach. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną w Piotrkowie to chciałabym zacząć od rozbudowy infrastruktury technicznej. Wszyscy wiemy, że w mieście brakuje np. ścieżek rowerowych, a nasze dzieci, by sprawnie przemieszczać się po mieście muszą często korzystać z mało bezpiecznych i przyjaznych rowerzystom dróg. Moim marzeniem jest to, by każdy kto lubi podziwiać miasto z perspektywy rowerowego siodełka, mógł bezpiecznie poruszać się po całym mieście ścieżkami rowerowymi. W Piotrkowie bardzo brakuje również odkrytego basenu i towarzyszącej mu infrastruktury wraz z natryskami, toaletami, miejscami do opalania i boiskami do gry. Kiedyś było ich w mieście kilka, jednak żaden z nich w stanie zdatnym do użytkowania, nie przetrwał do naszych czasów. Ogromną potrzebę powstania takiej inwestycji, szczególnie mocno było widać w czasie tegorocznego lata i towarzyszących mu upałów. Dzisiaj każdy mieszkaniec miasta, który nad wodą chce szukać ukojenia przed promieniami letniego słońca, musi wyjechać poza miasto. To niedopuszczalny stan rzeczy.
Z tych samych powodów, pierwszoplanowe znaczenie ma również ponowne zagospodarowanie zbiornika Bugaj ale koniecznie z poszanowaniem prawa do ciszy i wypoczynku mieszkających w jego pobliżu osób. Nad zbiornikiem Bugaj powinno powstać molo i mała marina będąca przystanią dla kajaków, żaglówek, i rowerów wodnych. Należy również przygotować specjalne, zadaszone miejsca do bezpiecznego grillowania wraz z ławkami, stołami i odpowiednim zapleczem sanitarnym.
Na terenie miejskich obiektów sportowych zarządzanych przez OSIR, koniecznie trzeba wybudować korty do squasha i kilka dodatkowych kortów do tenisa ziemnego, tak aby piotrkowska młodzież mogła spokojnie rozwijać swoje pasje, nie martwiąc się tym czy dzisiaj korty będą wolne czy nie. W Piotrkowie bardzo brakuje również ścianki wspinaczkowej. Ten sposób spędzania wolnego czasu, zyskuje coraz więcej zwolenników, a miejska oferta sportowa, powinna wychodzić naprzeciw takim oczekiwaniom. Uważam, że taki obiekt koniecznie powinien znaleźć się w nowo powstającej hali sportowej przy ulicy Batorego. Gdy zostanę wybrana Prezydentem Piotrkowa Trybunalskiego to w ciągu następnych 5 lat, takie obiekty w mieście powstaną.
Wiele osób uważa, że piotrkowski sport zawodowy przeżywa kryzys. Czy ma Pani receptę na uzdrowienie tej sytuacji?
– Owszem, wszyscy wiemy, że zawodowe uprawianie sportu i uzyskiwanie na tym polu znaczących osiągnięć, wymaga dużych nakładów finansowych. Pozwolę sobie przypomnieć piękne chwile jakie mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego przeżywali w 1992 roku, gdy pan Piotr Stępień zdobył wicemistrzostwo olimpijskie w Barcelonie reprezentując klub Piotrcovii, czy też gdy nasze piłkarki ręczne zdobyły mistrzostwo Polski wygrywając ligę. Choć ot tych sukcesów, upłynęło już sporo lat to jednak nie pozwalają nam one zapomnieć o wspaniałych tradycjach jakie mamy w Piotrkowie i potencjale jaki drzemie w naszych sportowcach. Sport i towarzyszące mu osiągnięcia, są marką samą w sobie i mogą stać się doskonałym sposobem promocji miasta w kraju i za jego granicami.
Jako Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego wraz z nową Radą Miejską, znacząco zwiększę wsparcie finansowe z budżetu miasta dla zawodników Atletycznego Klubu Sportowego, piłkarek ręcznych Piotrcovii czy piłkarzy Piotrkowianina. Oczywiście dotacje i stypendia to nie jedyny sposób finansowania piotrkowskiego sportu. Bardzo ważne jest też pozyskanie wsparcia finansowego od prywatnych inwestorów. Przygotowany przeze mnie plan przyciągnięcia do Piotrkowa nowych inwestorów oraz stworzenie im dogodnych warunków do rozwoju, z pewnością pozwoli przekonać ich do zaangażowania się we wsparcie dla naszych klubów i dzięki temu promowanie swojej marki.
Wszyscy wiemy, że w mieście z powodzeniem rozwija się firma produkująca sprzęt lekkoatletyczny na najwyższym poziomie. Chyba warto wykorzystać ten potencjał i zacząć mocniej rozwijać tą dyscyplinę sportową w Piotrkowie. Proszę sobie wyobrazić w przyszłości nową Anitę Włodarczyk, pochodzącą z Piotrkowa zawodniczkę, która rzucając młotem piotrkowskiej firmy wygrywa medal olimpijski czy medal na mistrzostwach świata albo Europy. Czy nie byłoby to najlepszą promocją dla naszego miasta?
A co z mniej znanymi klubami, no i co ze sportem amatorskim?
Naturalnie o tych klubach także nie wolno zapominać. W końcu mieszkańcy Piotrkowa mają prawo do wszelkiej aktywności sportowej i nie muszę od razu robić tego zawodowo. Z tego powodu na wsparcie finansowe miasta, zasługuje cały miejski sport w tym również kluby piłkarskie: Polonii i Concordii.
Wszystkie istniejące w Piotrkowie kluby sportowe muszą być wspierane w przejrzysty sposób, na tych samych zasadach beż żadnych preferencji. Wokół nowego Prezydenta powinna powstać specjalna rada sportowa, w której skład powinny wejść osoby o dużym doświadczeniu trenerskim, ale też mogące poszczycić się indywidualnymi osiągnięciami w różnych dyscyplinach. To gremium będzie opiniowało i jednocześnie współdecydowało o wydatkowaniu pieniędzy z budżetu miasta przeznaczonych na sport.
Szczególną uwagę należy poświęcić dzieciom i młodzieży szkolnej. To młodzi ludzie są przyszłością miasta i jego największym kapitałem. Trudno mi pogodzić się z sytuacją, że cały swój wolny czas spędzają oni zamknięci w czterech ścianach, oglądając telewizję lub siedząc przed komputerem. Jeżeli zostanę wybrana na Urząd Prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego, miasto znacząco zwiększy środki z budżetu, płynące do miejskich szkół, z przeznaczeniem na organizację dodatkowych zajęć sportowych. Każda szkoła w Piotrkowie będzie dysponowała urozmaiconą ofertą sportowych zajęć pozalekcyjnych, gdzie pod okiem doświadczonych trenerów, nasze dzieciaki będą mogły realizować swoje sportowe pasje.