W trakcie kampanii wyborczej jako jeden z najważniejszych fundamentów działań w najbliższej przyszłości mówiłam o walce ze smogiem, który w Piotrkowie jest niestety na bardzo wysokim poziomie.
Świadomość związana z tym problemem w ostatnim czasie rośnie, jednak nadal jest wiele do zrobienia. Stowarzyszenie “21”, którego mam zaszczyt być prezesem od chwili powstania systematycznie podejmuje kroki, by uświadamiać mieszkańców i zachęcać władze miasta do intensywniejszych, proekologicznych działań.
Nie ma nic ważniejszego od zdrowia. Ty też masz wpływ na to jaką drogą będzie podążać Twoje miasto. Nie bądźmy obojętni. Rozmawiajmy ze swoimi sąsiadami, znajomymi z pracy, przyjaciółmi o smogu i zagrożeniach jakie za sobą niesie. To obowiązek nie tylko wobec nas samych, ale także wobec naszych dzieci i kolejnych pokoleń.
W tym projekcie mamy się też zająć sposobami ograniczania poziomu smogu poprzez właściwe gospodarowanie zielenią miejską. Podpowiedź które rośliny warto sadzić w przestrzeniach miejskich i jakie warto mieć w mieszkaniach aby pomogły oczyścić, choć trochę, powietrze.
Zaglądajcie na nasze strony https://www.stowarzyszenie21.pl oraz
https://www.piotrkowskialarmsmogowy.pl – to tam będziemy informować o szeregu działań edukacyjnych, które planujemy wdrożyć dzięki uzyskaniu dofinansowania projektu „Pokonać smog – edukacja ekologiczna mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego”.
***
Członkowie Stowarzyszenia „21” będą aktywnie uczestniczyć w organizacji wszelkich działań projektowych. Działania projektowe zostały zaplanowane tak, aby zainteresować tematyką ochrony powietrza około 5 000 osób. Uczestnikami projektu będą osoby zamieszkałe na terenie woj. łódzkiego, a główne działania projektowe będą się odbywały w Piotrkowie Trybunalskim.
Głównym celem niniejszego projektu jest:
- podniesienie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa,
- wzrost wiedzy z zakresu ochrony środowiska u uczestników projektu,
- wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie metod redukcji zanieczyszczeń powietrza,
- uświadomienie społeczeństwu że to od każdego z nas zależy poziom stężenia substancji szkodliwych we wdychanym powietrzu,
- wzrost wiedzy na temat możliwości pozyskania energii ze źródeł odnawialnych,
- zaangażowanie osób aktywnych do podjęcia działalności także w obszarze ekologii,
- integracja i włączenie w poszczególne elementy projektu osób starszych, niepełnosprawnych, o niskim statusie materialnym,
- dotarcie z informacją o zagrożeniach smogowych do grup najwyższego ryzyka (niepełnosprawni, chorzy, opiekunowie małych dzieci),
- poprawa świadomości pod kątem informacji związanej z właściwym gospodarowaniem zielenią miejską (jakie rośliny warto sadzić w przestrzeniach miejskich i jakie warto mieć w mieszkaniach.
Wartość ogólna projektu:
30 800,00 PLN
Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi:
Dotacja w kwocie 22 300,00 PLN
Projekt dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi z siedzibą przy ul. Dubois 118, w Łodzi (93-465).
***
Jeśli masz pytanie lub potrzebujesz wsparcia w sprawach dotyczących naszego miasta skontaktuj się ze mną poprzez e-mail: zglosto@marlenawezykglowacka.pl lub mój fanpage na Facebooku.