Posiadamy naturalne bogactwo, które od lat jest zaniedbywane. 4 listopada, podczas II tury wyborów prezydenckich zdecydujesz czy Piotrków Trybunalski zyska nowocześnie zagospodarowany kompleks, który pozwoli nam odpocząć w trakcie upalnych dni bez konieczności wyjeżdżania z Piotrkowa. Jak widzę Bugaj? W dalszej treści artykułu przedstawiam konkretne propozycje, które zrealizuję, gdy zostanę Prezydentem Piotrkowa Trybunalskiego.
Jak jest obecnie?
Podczas rozmów na ulicach miasta nieustannie mówicie mi o konieczności poprawy funkcjonalności i wizerunku jeziora Bugaj. Aktualny stan terenu jeziora Bugaj jest głęboko niezadowalający. Nakładające się niewątpliwie lata zaniedbań, brak inwestycji i wizji zagospodarowania terenu spowodowały degradację tego niegdyś przyjaznego mieszkańcom miejsca. Dziś piotrkowianie pozbawieni są możliwości godziwego wypoczynku w mieście, co jest najbardziej dotkliwe podczas wiosny i lata. Miasto nie dysponuje basenem otwartym, choć kiedyś posiadaliśmy dwa takie baseny. Brak dobrze zagospodarowanego naturalnego zbiornika wody lub rzeki. Nie posiadamy dobrego, piaszczystego kąpieliska, z którego mieszkańcy miasta byliby zadowoleni. Biorąc pod uwagę ową ubogą ofertę letnich, miejskich atrakcji wypoczynkowych, piotrkowianie zmuszeni są do długich wycieczek w celu znalezienia odpowiedniej bazy wypoczynkowej. Warto zaznaczyć, że okoliczne miasta takie jak Bełchatów, Opoczno czy nawet Przedbórz bardzo dobrze poradziły sobie z tym problemem. Mieszkańcy Piotrkowa nie mają nawet świadomości jak dużo zrobiły te gminy dla poprawy warunków wypoczynku swoich mieszkańców. My, piotrkowianie możemy im co najwyżej zazdrościć. Stan faktyczny jeziora Bugaj i kąpieliska “Słoneczko” pozostawia dużo do życzenia. Infrastruktura pamięta okres “wczesnego Gierka”, a teren zamiast być wizytówką miasta, staje się pośmiewiskiem.
Moim podstawowym celem jest oddać mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego tereny wokół jeziora Bugaj i dokonać gruntownej rewitalizacji tego rejonu. Niech ten teren służy ponownie mieszkańcom, Proponowane źródła finansowania to środki europejskie, dotacje z WFOŚ oraz środki własne.
Plan działania – Rewitalizacja jeziora Bugaj i kąpieliska “Słoneczko”
Rewitalizację kompleksu Bugaj, przez który należy rozumieć samo jezioro Bugaj oraz kąpielisko “Słoneczko” należy rozbić na 3 fazy.
- Zagospodarowanie terenu Kąpieliska Miejskiego “Słoneczko”.
- Zagospodarowanie jeziora Bugaj.
- Pozyskanie inwestorów prywatnych do budowy kompleksu hotelowo – turystycznego.
Zagospodarowanie terenu Kąpieliska Miejskiego “Słoneczko”
Pierwszym etapem rewitalizacji kompleksu Bugaj jest gruntowna przebudowa Kąpieliska Miejskiego Słoneczko.
- Budowa nowej drogi dojazdowej do kompleksu, która w sposób łatwy i bezkolizyjny skanalizuje ruch kołowy między miastem, a kompleksem. Najlepiej z bezpośrednim zjazdem z ronda na obwodnicy miejskiej ulicy Miast Partnerskich oraz wykorzystując szlak istniejącej drogi wjazdowej z ulicy Wierzejskiej. Istniejąca droga musi być pokryta nową nawierzchnią.
- Budowa nowego, utwardzonego parkingu miejskiego, który będzie obsługiwał kompleks. Ilość miejsc postojowych do 300 sztuk.
- W projekcie musi znajdować się miejsce obsługi autobusów komunikacji miejskiej czyli zadaszony przystanek do obsługi autobusów i minibusów, które w okresie letnim będą łączyły kompleks z centrum miasta.
- Teren musi być podłączony do węzła wodno-kanalizacyjnego. W szczególności musi się znaleźć przyzwoita, duża i darmowa toaleta ogólnodostępna rozszerzona o tzw. pokój dla matek z małymi dziećmi i osób niepełnosprawnych. Owe pokoje muszą zawierać przewijak, miejsce do karmienia piersią lub butelką, toalety dostosowane do obsługi dzieci.
- Nieopodal plaży winny się znajdować kabiny przebieralni, natryski i kącik kuchenny.
- Konieczna jest przebudowa i znaczne powiększenie plaży miejskiej.
- Oczyszczona woda musi być podzielona na sektory, w tym sektor z opieką ratowniczą.
- Nad wodą będzie znajdował się kompleks zjeżdżalni (w tym niewielka dla małych dzieci oraz duża dla dorosłych).
- Na końcu plaży będzie małe molo widokowe i miejsce cumowania małego sprzętu nawodnego (rowerki wodne, kajaki).
- Wokół plaży liczne ławeczki, trawniki, klomby zaopatrzone w stałe parasole.
- Plac zabaw dla dzieci wraz z siłownią dla dorosłych. Ścianka wspinaczkowa.
- Sauna zewnętrzna i wygodne zejście do wody dla potrzeb morsowania.
- Pawilony małej gastronomii. Miejsca do biwakowania (w tym do grillowania).
- Niewielka muszla koncertowa.
- Wokół małego zbiornika winna zostać wytyczona i odpowiednio utwardzona ścieżka biegowo – rekreacyjna.
Cześć rekreacyjno-sportowa przy kąpielisku Słoneczko
Poza ww. częścią wypoczynkową i infrastrukturalną znajdzie się miejsce rekreacyjno-sportowe w skład którego wejdą:
- Dwa lub trzy boiska do plażowej piłki siatkowej wraz z niewielkimi trybunami, na których można będzie rozgrywać zawody małej ligi miejskiej.
- Boisko do piłki nożnej plażowej.
Zagospodarowanie jeziora Bugaj
- Budowa małej mariny dla sprzętu wodnego.
- Budowa tzw. dużego molo.
- Wyznaczenie torów kajakowych.
- Wokół jeziora Bugaj wytyczenie i utwardzenie ścieżki rowerowej oraz biegowo-spacerowej połączonej w zintegrowany system miejskich ścieżek rowerowych (czyli połączoną z istniejącą ścieżką rowerową prowadzącą z osiedla wyzwolenia do “Słoneczka”).
- Stworzenie infrastruktury dla uprawiania narciarstwa wodnego (wyciąg, wypożyczalnia).
Proponowane źródła finansowania to środki europejskie, dotacje z WFOŚ oraz środki własne. Po zakończeniu inwestycji miejskich z wykorzystaniem funduszy europejskich i WFOŚ miasto może zacząć poszukiwać inwestorów prywatnych, którzy najlepiej w ramach Partnerstwa Prywatno-Publicznego lub całkowicie z własnych środków przystąpią do kolejnego etapu zagospodarowania terenu. Jeżeli inwestor zobaczy, że teren już funkcjonuje i przyciąga ludzi, będzie zainteresowany przystąpieniem do inwestycji.