Piotrkowski system ciepłowniczy wymaga poważnych zmian. Konieczna jest modernizacja, której koszt to około 100 milionów złotych! Możemy rozwiązać ten problem stawiając na geotermię!
Opinia zespołu badaczy Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN jest jednoznaczna. Trzy kilometry od Piotrkowa Trybunalskiego, na terenie gm. Moszczenica znajduje się strefa energii cieplnej o potencjale 9 MW, którą można wykorzystać w ciepłownictwie sieciowym.
Z analizy naukowców z Krakowa wynika, że każda gmina powiatu piotrkowskiego ma predyspozycje do wykorzystania wód geotermalnych w ciepłownictwie i rekreacji. W skrzydle południowo-wschodnim Niecki Mogileńsko-Łódzkiej aż do linii Poznań-Kalisz-Sieradz-Piotrków Trybunalski spodziewana temperatura wód wynosi 20-60 stopni Celsjusza. Jak odnieść się do tych szacunków? Wystarczy spojrzeć na to co kilka tygodniu temu stało się w Sieradzu. Odwiert geotermalny zakończył się sukcesem, a temperatura wody to około 54.5-55.5 stopnia Celsjusza. Włodarze miasta zamierzają wykorzystać ją do ogrzewania mieszkań, a zachęceni wynikiem odwiertu już zapowiadają kolejne proekologiczne rozwiązania.
Koszty
Sieradz pozyskał dofinansowanie rzędu 10 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Te pieniądze pokryły praktycznie w całości koszty inwestycji. Prezydent Sieradza Paweł Osiewała podkreśla, że moc wód geotermalnych ma wynieść około 12 megawatów, co w ponad 25% pokryje roczne zapotrzebowanie energetyczne dla całego miasta. To świetna wiadomość i jednocześnie drogowskaz, by iść podobną drogą. Stan piotrkowskiej ciepłowni jest krytyczny, a koszt jej modernizacji ogromny. Wartość majątku ciepłowni regularnie spada (obecnie to około 34 mln zł). Do 2023 roku zgodnie z dyrektywą unijną ciepłownie muszą znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla i pyłów. Jeśli tak się nie stanie miasto będzie zmuszone do płacenia wysokich kar, które obciążą budżety nas wszystkich. Dostaniemy po kieszeni, a jednocześnie nadal będziemy oddychać zanieczyszczonym powietrzem…
Przejdźmy w XXI wiek!
Kilka lat temu specjaliści z Politechniki Warszawskiej oszacowali, że modernizacja piotrkowskiej ciepłowni to koszt około 100 mln złotych. Obecnie ta kwota byłaby zapewne jeszcze wyższa. Jednym z rozwiązań proponowanych przez miasto była sprzedaż majątku obcemu kapitałowi. To ogromne zagrożenie! Prywatny inwestor szukając zysku szybko podyktowałby korzystne dla niego warunki finansowe za ogrzewanie co przełożyłoby się na znaczny wzrost kwot na rachunkach! Kolejnym problemem dla inwestora mogłaby być liczba zatrudnionych pracowników, co zapewne wiązałoby się z ich ograniczeniem…
Mediateka budowana z kredytów (koszt blisko 50 mln zł z odsetkami) nie rozwiąże najważniejszych problemów mieszkańców. Gdybyśmy zainwestowane pieniądze z mediateki już kilka lat temu przeznaczyli na odwierty geotermalne już dziś moglibyśmy cieszyć się proekologicznymi rozwiązaniami i oszczędnościami na rachunkach. A tak nadal pozostajemy miastem, w którym koszty życia porównywalne są z Warszawą…
Wyznaję zasadę, że w zagrożeniach zawsze należy szukać szans, a spóźniona reakcja zawsze jest lepsza od tkwieniu w błędnych decyzjach. Dlatego gdy zostanę prezydentem Piotrkowa Trybunalskiego zmienię źródło zasilania z węgla na energię geotermalną. Dzięki temu obniżymy wysoki poziom smogu w Piotrkowie, mieszkańcy zaoszczędzą na rachunkach, a zdrowie naszych dzieci nie będzie niszczone zanieczyszczonym powietrzem! Miasto jest silne, gdy silni są jego mieszkańcy, a bez zdrowia ciężko realizować swoje cele życiowe i zawodowe.
21 października masz szansę zmienić Piotrków Trybunalski. Nie tylko dla siebie, ale także dla swoich dzieci.
Cele:
- Obniżenie rachunków za ogrzewanie mieszkań w Piotrkowie Trybunalskim.
- Wykorzystanie infrastruktury ciepłowniczej pod kątem geotermii.
- Działania proekologiczne czyli rezygnacja z ogrzewania budynków przy pomocy paliw stałych, co zaowocuje znacznym spadkiem zagrożenia smogowego.
- Nowe inwestycje prorozwojowe realizowane w oparciu o fundusze europejskie i przeznaczone na ochronę środowiska pozwolą utrzymać w rękach miejskich ciepłownictwo miejskie, w efekcie czego nie utracimy lokalnych, dobrych miejsc pracy.
- Docelowo z ciepła miejskiego ma korzystać 80% mieszkańców miasta oraz przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie miasta.
- W oparciu o współpracę z gminami ościennymi tj. Moszczenicą nadmiar zasobów możemy przekazać na realizację celów rekreacyjno-leczniczych (baseny termalne).