Image module

Wysłuchaj mój plan dla Piotrkowa Trybunalskiego

Wysłuchaj audiobook

Pełny plan – wersja rozszerzona

Ściągnij PDF

1. Samorząd obywatelski

Przejrzystość podejmowanych decyzji to jawna kontrola działań
Image module

Twoje prawa wyborcze nie muszą kończyć się jedynie na oddaniu głosu do urny. Wiem, że przez lata obserwowania politycznych kłótni nie wierzysz w obietnice. I bardzo dobrze. Też mam do tego ograniczone zaufanie. Dlatego idea samorządu obywatelskiego znajduje się bardzo wysoko na mojej liście priorytetów. W tym miejscu chcę Cię do niej przekonać. Dziwisz się dlaczego nie mówię w pierwszej kolejności o wielomilionowych inwestycjach? To proste. Jeśli będziesz mieć wpływ na każdą decyzję w mieście, a wydatki władz miasta będą w 100% jawne i przejrzyste to czy nie będziesz czuł się bezpieczniej? Myślę, że wtedy z większą determinacją włączysz się w rozwój Piotrkowa Trybunalskiego. Nikt już nie będzie mówił o kolesiostwie, nepotyzmie przy rekrutacji o pracę i układach wśród radnych rady miasta.

Samorząd obywatelski to jedyne rozwiązanie sprawdzające szczerość intencji władz miasta. Podczas każdej sesji rady miasta trwać będą także internetowe głosowania, w których tak jak radni będziesz mógł oddać głos w każdej podejmowanej sprawie. Przed rozpoczęciem głosowań radnych opublikowana zostanie informacja jakiej decyzji oczekują mieszkańcy z podziałem na okręg wyborczy.

Wyobraź sobie sytuację, że radny z okręgu, w którym mieszkasz w czasie trwania całej kadencji głosował w większości wypadków inaczej niż Ty (jako przedstawiciel tej części miasta, w której mieszkasz). Jak zareagujesz podczas kolejnych wyborów, gdy okaże się, że wybrany wcześniej przez Ciebie radny nie liczył się z Twoim zdaniem? Jestem przekonana, że Twój kolejny głos nie powędruje na jego konto. Nikt już nie będzie w stanie “wciskać Ci kitu” walcząc o Twój głos w kolejnych wyborach. Zdecydują fakty.

Wiem, że to długotrwały proces, ale jestem przekonana, że samorząd obywatelski nie tylko będzie Twoim narzędziem świadomego wyboru, ale także poprawi jakość funkcjonowania władz  i rady miasta.

2. Karta piotrkowianina

Bądź dumny, że tu mieszkasz i korzystaj z udogodnień!
Image module

Mieszkam w Piotrkowie od urodzenia, ale czy jestem dumną piotrkowianką? Czy Ty jesteś dumny, że tu mieszkasz? Myślę, że to taka nasza miłość z rozsądku i przyzwyczajenia. Kochamy ze względu na dzieciństwo, wspomnienia, setki godzin spędzonych w nim z przyjaciółmi. Kochamy też pomimo nisko płatnej pracy, wzmożonych remontów w okresie wyborczym, słabej oferty spędzania wolnego czasu czy czekaniu, aż na przystanek przyjedzie MZK, która przejedzie przez całe miasto, by wreszcie dowieźć Cię do domu.

Każdy lubi czuć, że jest ważny. Każdy oczekuje szacunku. Nie jestem inna od Ciebie. Z tego miejsca należy Ci się ogromne dziękuję. Choć w wielu kwestiach nie jesteś przez obecną władzę miasta traktowany poważnie to tu mieszkasz. Nie chcę, by Twoja duma kończyła się na zakurzonym rozsądku i przyzwyczajeniu. Chcę, żeby duma z bycia piotrkowianinem była realna.

Karta piotrkowianina to podobnie jak w przypadku idei samorządu obywatelskiego “koło możliwości”, które nigdy się nie kończy… Wybacz, za to określenie, ale nic bardziej trafnego nie przychodzi mi do głowy.  Ta karta stanie się “biletem wstępu” do korzyści tak licznych, że wymienienie ich w tym miejscu jest zwyczajnie niemożliwe.

Pozwól, że opowiem Ci o kilku jej atutach. Z kartą piotrkowianina pojedziesz bezpłatną komunikacją miejską (która nie będzie objeżdżała całego miasta, by przewieźć odpowiednią liczbę mieszkańców), zapłacisz mniej niż do tej pory, gdy zapragniesz skorzystać z obiektów sportowych i kulturalnych. Karta piotrkowianina zastąpi także kartę biblioteczną. Mniej zapłacisz także w strefie płatnego parkowania. Spotkają Cię udogodnienia podczas koncertów i innych wydarzeń kulturalnych oraz sportowych organizowanych w mieście. Do programu zaproszeni zostaną także lokalni przedsiębiorcy, którzy oprócz ofert i promocji cenowych stworzą Radę Biznesu.

3. Bezpłatna komunikacja miejska

Nowy, ekologiczny tabor z wykorzystaniem dofinansowań z UE
Image module

Przez lata obecna władza nieustannie wmawia Ci, że w Piotrkowie Trybunalskim stworzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej nie jest możliwe. Spójrzmy na to trochę inaczej. Wybierasz określoną grupę ludzi, aby w Twoim imieniu podejmowała decyzje, które sprawią, że będzie Ci się lepiej żyło. Jesteś dumny z włodarzy, którzy wmawiają Ci, że czegoś nie da się zrobić? Myślę, że to doskonały przykład nieudolności.

Wiesz, że za kilka lat każde miasto w Polsce ma obowiązek posiadać elektryczne autobusy wraz z przygotowaną do ich użytkowania infrastrukturą? Dziwi mnie fakt, że na każdym kroku słyszymy, że obecnie, zbudowanie infrastruktury dla ekologicznych autobusów jest zbyt kosztowne. Gdy stanie się to obowiązkiem, czy wtedy Piotrków będzie na to stać? Kolejny kredyt, który spłacić będę musiała ja i Ty?

Nie pozwól sobie wmówić, że czegoś się nie da. To kwestia chęci, organizacji i pracy nad projektem odpowiednich osób. Skoro według obecnej władzy “się nie da” to znak, że nie są odpowiednimi osobami, by w Twoim imieniu zarządzać miastem.

Smog to realny problem naszego miasta (nie może być inaczej skoro znajdujemy się na liście 500 miast z największym poziomem smogu na świecie). Nie pozwolę na to, by przez lekceważenie tego problemu przez obecną władzę miasta, cierpiało zdrowie mieszkańców (w tym najmłodszych) i będę w tej kwestii stanowcza! Bezpłatna komunikacja miejska to jeden z elementów tej walki!

4. Zagospodarowanie jeziora Bugaj

Nie będziesz musiał wyjeżdżać, by wypocząć...
Image module

Martwi mnie, że w okresie wakacyjnym lub po prostu wtedy, gdy jest ciepło, aby spędzić wolny czas z bliskimi musisz wyjechać z Piotrkowa Trybunalskiego. Od lat mówi się, że nasze miasto komunikacyjnie w skali kraju położone jest w idealnym miejscu. Tylko co z tego wynika, skoro nikt nie chce się w nim zatrzymać? Cierpisz na tym Ty. Cierpi turystyka naszego miasta.

Posiadamy naturalne bogactwo, które od lat jest zaniedbywane. Wiem doskonale, że pisząc te słowa wiesz już o czym mówię. Jezioro Bugaj to “czarna plama” na mapie naszego miasta. Rewelacyjne miejsce jest omijane szerokim łukiem nawet przez nas – mieszkańców, a skoro tak jest to jak może zainteresować turystów?

Jeśli zapoznałeś się z programem karty piotrkowianina wiesz już, że tworząc swój plan dla miasta, koncentrowałam się na kołach zależności. Jedno działanie ma pozytywny wpływ na drugie, dzięki czemu miasto staje się dla Ciebie bardziej przyjazne. To Ty jesteś jego najcenniejszą wartością. Ma funkcjonować tak, by służyć Tobie i sprawiać, że będziesz czuł się dumny, że w nim żyjesz.

Myślę, że gdy Ty będziesz w nim szczęśliwy staniesz się jego największym ambasadorem. Już wiesz co chcę powiedzieć prawda? To Ty będziesz miał wielki wpływ na wzrost liczby mieszkańców Piotrkowa, który od lat się wyludnia. Więcej mieszkańców to bogatsze miasto, a jednocześnie – niższe koszty życia.

5. Silna gospodarka miasta!

Koniec z utrudnianiem życia przedsiębiorcom! Czas na wielkie inwestycje we współpracy z sąsiednimi gminami!
Image module

Możemy cieszyć się z tego, że bezrobocie spada i rozpływać się nad tym jak to z pozoru jest dobrze… Tylko czy w życiu chodzi o to, by ograniczać się do pracy, która nie jest dobrze płatna, wywołuje frustrację i nie jest zgodna z Twoim wykształceniem? Czy prowadząc biznes w Piotrkowie masz szansę na sukces? Zadawałam sobie te pytania wielokrotnie i nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Chociaż, żeby nie było tak pesymistycznie powiem Ci, że tak naprawdę nie trzeba wiele, by było zdecydowanie inaczej…

Za rządów obecnego prezydenta w Piotrkowie podniesiono wysokość podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców o kilkaset procent. Te decyzje naturalnie przekładają się na to, że ceny m.in. jedzenia, ubrań, artykułów szkolnych czy usług zwyczajne rosną. Rozsądne jest “podcinanie gałęzi” na której się siedzi? Lokalni przedsiębiorcy to skarb. Ułatwianie im życia pozwoli na to, że będą w stanie rozwinąć swoje firmy. A gdy rozwiną je na tyle, by czuć się bezpiecznie zaczną inwestycje remontując swoje biura i szukając pracowników, którzy będą mieć odpowiednie wykształcenie.

Wiem też, że strefa płatnego parkowania nie ułatwia Ci życia. Wyobraź sobie zakupy w sklepie spożywczym, który znajduje się w strefie płatnego parkowania. Kupujesz podstawowe produkty: masło, chleb czy owoce. Wydajesz 10 zł. Kupując bilet na 20 minut płacisz 1 zł. Zakupy kosztują Cię o 10% więcej. To bardzo dużo. Aby oszczędzić wybierasz zakupy w supermarkecie. Choć wydaje Ci się, że oszczędzasz w gruncie rzeczy Twoje pieniądze idą do rąk zagranicznych właścicieli supermarketów. Lokalni przedsiębiorcy bardzo na tym tracą. Budżet miasta również.  A gdyby tak…

…strefa płatnego parkowania została ograniczona. Pierwsze 15 minut nie kosztowało nic, byś mógł spokojnie zrobić zakupy. Godzina parkingu z kartą piotrkowianina to koszt 1 zł. Obsługą strefy nie zajmuje się już zewnętrzna firma, która nie otrzymuje już pokaźnej prowizji od opłat. Lokalni przedsiębiorcy dołączają do programu karty piotrkowianina przygotowując specjalne oferty i premie dla mieszkańców, którzy posiadają taką kartę. Stać ich na to, by obniżyć ceny, bo w ich firmach zwiększył się ruch.

Przyznasz, że nie są to skomplikowane pomysły prawda? Aby je zrealizować potrzebna jest jednak życzliwość i zrozumienie. Tylko wzajemna odpowiedzialność za siebie sprawi, że będzie nam wszystkim zdecydowanie łatwiej.

Nauczyłam się w swoim życiu, że nie warto zważać na ograniczenia. Sami nie zrobimy wszystkiego. Potrzebna jest współpraca, bo każdy ma inne możliwości i zalety. Od lat Piotrków Trybunalski cierpi z powodu braku wielkich inwestycji. Sąsiednie gminy mają tereny. Piotrków większe możliwości zbudowania odpowiedniej infrastruktury. Wykorzystując wspólne atuty łatwiej można osiągnąć cel prawda?

6. Odnawialne źródła energii

Wiem jak poradzić sobie ze smogiem! Powietrze stanie się czystsze, a Ty zaoszczędzisz na rachunkach!
Image module

Zakładając rodzinę robisz wszystko, by była bezpieczna i szczęśliwa prawda? Choć to ogromne wyzwanie narażone na wiele błędów, których sama jako matka dwóch synów nie raz doświadczyłam to jest to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność wobec drugiego człowieka. To jakie będziesz pielęgnować wartości w nowym pokoleniu wróci do Ciebie na starość. Jestem przekonana, że to rozumiesz.

Karta piotrkowianina to krok w stronę dumy z bycia mieszkańcem Piotrkowa Trybunalskiego. To jednak także odpowiedzialność, by wspólnie stworzyć miasto, w którym naszym dzieciom będzie się żyło lepiej niż nam obecnie. Chociaż nasze miasto zajmuje określoną powierzchnię na mapie kraju to wszyscy żyjemy pod tym samym niebem. Tak samo jak inne miasta i kraje musimy dbać o swoją planetę. Wiem jednak, że do tej pory nie miałeś narzędzi, by jej pomóc. To wymagający proces, ale ja nie boję się trudnych wyzwań. Razem na pewno sobie poradzimy. Oto mój plan…

Wiatraki, fotowoltaika, kolektory słoneczne i wreszcie geotermia. To możliwości, które możesz wykorzystać po to, by zadbać o ekologię. Ich rozwój powinien być istotny także dla władz miasta. Jest mi przykro, że obecnie tak nie jest, ale przecież zawsze możemy naprawić stracone lata prawda? Wiele miast już z nich korzysta. Gdy zostanę prezydentem miasta, Piotrków Trybunalski też będzie.

Dofinansowania m.in. z Unii Europejskiej czy Funduszu Szwajcarskiego pozwolą na to, by przygotować kompleksowe wsparcie finansowe, gdy zdecydujesz się wykorzystać odnawialne źródła energii. Nie musisz się obawiać, że pozyskanie dofinansowania będzie skomplikowane. Ubieganie się o dotację nie będzie wiązało się z wypełnianiem wielostronicowego wniosku, a w urzędzie w tej sprawie pojawisz się dwa razy. Raz składając wniosek, a drugi raz, by podpisać umowę.

Piotrków nie zasługuje na to, by być jednym z miast na świecie z największym poziomem smogu. Jak sobie poradzimy, gdy zdrowie mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego będzie w opłakanym stanie? Nie dopuszczę do tego. Elektryczne autobusy, odnawialne źródła energii czy ogrzewanie mieszkań gorącą wodą z geotermii to nie tylko obowiązek, ale także korzyści, które sprawią, że zaoszczędzisz na rachunkach. Dziwię się, że obecny prezydent przez 16 lat swoich rządów nie zrobił nic w tej sprawie, a skoro przez te lata nie troszczył się o Twoje zdrowie, to czy sądzisz, że nagle się to zmieni?

Zdrowie to fundament bez którego nigdy nie będziemy w stanie zrealizować swoich życiowych celów. Aby je sobie zapewnić musimy spojrzeć z większej perspektywy. Władza miasta musi dbać o to, by powietrze, którym oddychasz pozwalało Ci łapać energię, a nie szereg chorób, z którymi najtrudniej radzą sobie dzieci…